четвъртък, 24 октомври 2019 г.

Денят на Земята

Денят на земята🌍
    Международен ден на Земята Денят на Земята – 22 април, е нерелигиозен празник в света, отбелязван от над половин милиард души. Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в 174 държави, насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея. Мрежата се стреми да създаде широка гражданска подкрепа за устойчиви и ефективни екологични политики за развитие по целия свят.
Резултат с изображение за денят на земятаДенят на Земята се отбелязва за първи път в България на 14 декември 1930 г. по инициатива на тогавашния министър на Земеделието и държавните имоти Григор Василев. Инициативата се радва на широката подкрепа на други министри на земеделието от цяла Европа. Празникът на Българската Земя дава повод на организаторите да поемат инициатива за установяване Международен ден на Земята. Тази идея намира силна подкрепа от председателя на Международния Земеделски Институт в Рим – Де Микелис. Денят, който е бил предложен, е 21 март. Денят има и астрономическа стойност и може да задоволи всички изисквания на всички страни от Северното и Южното полукълбо на Земята.
Свързано изображениеЗа първи път Ден на Земята се отбелязва официално на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. Милиони северноамериканци участват в демонстрация и настояват политици, държавници, бизнессреди да включат в своите приоритети опазването на околната среда. През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен, като България се включва в отбелязването му през 1993 г. Целта е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда.
Първото честване на Деня на Земята се организира от Гейлорд Нелсън – бивш губернатор и сенатор от Уисконсин, който издига каузата за опазване на природата и Денис Хейес – изявен студентски лидер. В проявите на Първия Ден на Земята се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ.
България е една от първите страни, присъединили се към международното отбелязване на Деня на Земята, започнало от 1990 г. В Международния организационен комитет за честването на Деня на Земята България е представена от Благовест Сендов. Той сформира Национален комитет за Деня на Земята. На призива за отбелязването на Деня на Земята се отзовават хиляди българи и денят се чества с разнообразни прояви, посветени на опазването на околната среда. На 22 април 1992 г. Президентът на Република България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 хиляди български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята. Декларацията е връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро през юни 1992 г. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.

Резултат с изображение за денят на земята
Природа🌳🌵🌼

   Природата в най-широкия смисъл на понятието обхваща цялата Вселена– естествения, физически или материален свят. То включва всички явления във физическия свят – от субатомен до космически мащаб, както и живота като цяло.

   Латинската дума за природа, natura, означава „присъщи качества, вродено предразположение“, а първоначалното ѝ значение е „раждане“. От своя страна тя е превод на гръцката дума φύσις, която първоначално означава присъщите свойства на растения, животни и други обекти.

Резултат с изображение за природа   Концепцията за природата като цяло, за физическата Вселена, е едно от няколкото разширения на първоначалното понятиекоето предсократиците започват да използват и което след тях играе все по-голяма роля във философията. Идеята за природата се утвърждава с появата на съвременния научен метод в последните няколко столетия.

   В рамките на различните употреби на понятието днес, природа може да се отнася за царството на различните видове живи растения и животни, както и за процесите, свързани с неживи обекти – геоложките и  метеорологични процеси на Земята и по-общо съществуването и измененията на материята и енергията, от които е съставен физическия свят. В този контекст природата се разграничава от свръхестественото.
   Понякога понятието природа се използва и за обозначаване на „околната среда“ или „дивата природа“ – дивите животни, гори, скали и всички неща, които не са засегнати съществено от човешката дейност. В този контекст изработените от хората предмети и взаимоотношенията между хората не се разглеждат като част от природата. Тази по-стара представа за природата, която остава разпространена и днес, разграничава естественото от изкуственото, под което се разбира всичко създадено съзнателно от човека.

Резултат с изображение за околната среда

Световният ден на околната среда


Световният ден на околната среда☘️

     Световният ден на околната среда се отбелязва всяка година на 5 юни за насърчаване на осведомеността и действията за опазване на нашата околна среда.
    От своето честване през 1974 г. кампанията се е превърнала в глобална платформа, посветена на опазването природата, която се популяризира в над 100 страни.
    „Да победим замърсяването с пластмаси“ е темата на Световния ден на околната среда 2018 г. - тема, която приканва всички ни да се замислим как можем да променим ежедневието си, за да намалим вредите от замърсяването с пластмаси върху околната среда, дивата природа и нашето здраве.
    Инициативата е възможност за всеки от нас да даде своя принос и да се включи в борбата срещу замърсяването с пластмаси по света, чрез някои от многобройните начини за това. И не е нужно да се чака до 5 юни, за да се действа!

История:
Провъзгласен е на на 27-та сесия на Общото събрание на ООН в СтокхолмШвеция от 15 декември 1972 г. На този форум е приета декларация за околната среда, представляваща първия международен договор за принципите на екологична защита на Земята.
Датата за честване е избрана на 5 юни – денят на начало на работата на Конференцияята на ООН по проблемите на околната среда през 1972 г.
В своята резолюция Общото събрание призовава държавите и организациите членуващи в ООН ежегодно в този ден да провеждат мероприятия, потвърждаващи стремежа им да опазват и подобряват околната среда.
На 27-та сесия на Общото събрание на ООН е създадена нова организация в рамките на ООН Програма на ООН за околната среда (ЮНЕП). Именно под егидата на ЮНЕП ежегодно се отбелязва този ден. Всяка година на този ден се присъжда основната награда на ООН в областта на околната среда и развитието – Глобал-500, на държавни, политически и обществени дейци, допринесли с дейността си за опазването на околната среда.
Символичен домакин през 2014 г. е Барбадос.




Резултат с изображение за околната среда

сряда, 23 октомври 2019 г.

Околна среда и здраве

Околната среда🌿

Резултат с изображение за начини за опазване на околната среда      Чистата околна среда е от основна важност за човешкото здраве и благополучие. Взаимосвързаността между околната среда и човешкото здраве обаче е много сложна и е трудно се поддава на оценка. Това прави използването на принципа на превенция особено полезно. Най-добре познатите въздействия върху здравето са свързани със замърсяването на атмосферния въздух, лошото качество на водата и недостатъчното хигиенизиране. Много по-малко се знае за това как въздействат на здравето опасните химикали. Шумът е екологичен и здравен проблем с нарастваща важност. Изменението на климата, разрушаването на озона в стратосферата, загубата на биоразнообразие и деградацията на почвите също влияят на човешкото здраве. 

Резултат с изображение за начини за опазване на околната среда14. Лесни начина за опазване на околната среда:

1. Когато си миете зъбите, не оставяйте водата да тече
Сигурно вече сте чували това правило, но спазвате ли го? Може да спестите 20 литра вода на ден.

2. Използвайте енергоспестяващи крушки
Ако всяко домакинство използва енергоспестяващи крушки, то това ще е равностойно на премахването на милион коли от пътя. Ако не ви харесва флуоресцентната светлина на крушките, използвайте ги в мазето, килера или банята.

3. Гасете компютъра през нощта
Ако всеки от нас изключва от контакта компютъра, лаптопа или други устройства през нощта, ще спестим 40 ватта-часове на ден.

4. Принтирайте от двете страни
Всяка година изхвърляне милиони тонове офисна хартия. Но има лесен начин да намалим тази цифра – да принтираме двустранно.

5. Един ден в седмицата яжте само плодове и зеленчуци
Бъдете вегетарианци за един ден. Така не само ще имате по-слаба фигура, но и ще допринесете за опазването на природата. За обработката само на 0,50 кг телешко меса, са нужни хиляди литри вода.

6. Перете със студена или хладка вода вместо с топла
По този начин също ще спестите много енергия.

7. Използвайте по-малко хартиени кърпи
Човек използва средно по 6 хартиени кърпички на ден и до 2200 годишно. Представете си колко използва цялото население на планетата!

8. Рециклирайте стъкло
Рециклирането на стъкло ще помогне за намаляване с 20 % на замърсяването на въздуха и с 50% на замърсяването на водата. Нерециклирането стъкло се разгражда за милиони години.

9. Рециклирайте вестници
Това ще спаси повече от половин милион дървета само за седмица. Да, правилно прочетохте – за седмица!

10. Намерете алтернатива на опаковъчната хартия
Дайте воля на въображението си. Опаковайте един подарък със стар вестник, карта или някоя рисунка. Така не само ще помогнете за опазването на природата, но и подаръците ви ще бъдат уникални!

11. Не използвайте бутилирана вода
Почти 90% от пластмасовите бутилки не се рециклират. Вместо това стоят в земята, а разграждането им отнема хиляди години. Купете си филтър, който пречиства водата.

12. Взимайте по-кратък душ
Дори и да спестите само 2 минути, това също е от значение. Не взимайте вана, това хаби два пъти повече вода.

13. Купувайте храни местно производство
Така не само ще подкрепите родната икономика, но и ще намалите вредните емисии от превоза на храна.

14. Засадете дърво
Ще направите нещо изключително важно и полезно за света.


Резултат с изображение за околната среда